Фото: pixabay.com

Посттравматичний стресовий розлад (скорочено ПТСР) — різновид неврозу, психічне захворювання, що виникає як наслідок сильних переживань однієї чи декількох психотравматичних подій, наприклад, бойових дій, нещасних випадків, насильства, булінгу та ін.

Проявляється ПТСР не завжди явно і відразу, може мати досить затяжний характер. Це довготермінова реакція на стрес. Діагностувати дане захворювання та займатись його лікуванням має кваліфікований психотерапевт.

Симптоми ПТСР

Експерти виділяють декілька симптомів посттравматичного стресового розладу:

  • гіперзбудженість (розлади сну, відчуття непереможності та ризикова поведінка);
  • проблеми з пам’яттю та емоційною сферою, ізольованість від людей;
  • повторне проживання трагедії (спливаючі образи, звуки тих страшних подій, що стали причиною появи ПТСР);
  • стійкі спотворені думки та втрата інтересу до раніше улюблених справ, відсутність задоволення, дратівливість, безпричинний гнів, надмірна пильність;
  • деперсоналізація та дереалізація (відчуття відстороненості від свого тіла та психічних процесів, нереальності того, що відбувається навколо, порушення сприйняття дійсності — так, наче подія трапилась не з потерпілим);
  • психопатичні переживання нових стресових ситуацій, уникнення або втрата лінійності (порядку) подій у пам’яті.

Лікування ПТСР

Найбільш популярним методом лікування посттравматичного стресового розладу є когнітивно-поведінкова терапія, нерідко з використанням медикаментів.

Тривалість терапії залежить від ступеня тяжкості і при простих формах може займати від 6 до 12 сесій (відвідувань лікаря). При тяжкій формі перебігу хвороби лікування може займати навіть роки.

Лікарські засоби застосовуються у тяжких випадках, щоб мати змогу знизити виразність певних симптомів розладу. Медикаментозна терапія у випадку ПТСР дозволяє використання майже усіх груп психотропних препаратів, зокрема, транквілізаторів, нейролептиків, антидепресантів, тощо.

Важливо: лікарські засоби використовуються обов’язково разом з психотерапією.

Посттравматичний стресовий розлад у дітей

На жаль, незагартована дитяча психіка досить вразлива до різних психотравматичних ситуацій, тому ПТСР у дітей — не рідкість. У постраждалого можуть порушитись увага і пам’ять, здатність вчитись та засвоювати нову інформацію. Підвищується рівень тривожності, дитина може перебувати в постійному страху повторення подій.

Дорослим далеко не завжди вдається помітити проблему і дитина залишається один на один з бідою, часто закривається від оточення і власноруч намагається знайти шляхи поліпшення свого стану. Так, найчастіше підлітки, вдаються до самодеструктивної поведінки (нанесення самоушкоджень, прийом алкоголю та наркотиків, гонитва за адреналіном і пригодами).

Діагностувати проблему у дітей складно, тому психологи рекомендують батькам не списувати навіть найдрібніші прояви (симптоми) психічних розладів. Варто періодично відвідувати шкільного психолога та стежити за психоемоційним розвитком малечі.